top of page
  • Leman Lemanski

Youthstok - Białostocka młodzież na fali innowacji społecznych

Zaktualizowano: 31 maj 2023

Już za nami niezwykłe wydarzenie, które zjednoczyło młodych ludzi z Białegostoku. Maraton projektów Youthstok, zorganizowany przez Fundację SocLab we współpracy z Miastem Białystok, okazał się prawdziwym sukcesem. Podczas całodniowego hackathonu, sześć zespołów młodzieżowych miało okazję rozwijać swoje pomysły na inicjatywy społeczne, otrzymując wsparcie mentorów i ekspertów.


Agnieszka Maszkowska, prezeska Fundacji SocLab, podkreśla, że trzy zwycięskie zespoły, które najbardziej przekonały jurorów swoimi projektami, otrzymały nie tylko nagrodę pieniężną w wysokości 1500 złotych, ale również wsparcie szkoleniowe i mentorskie podczas realizacji ich inicjatyw. To fantastyczna okazja dla młodych ludzi, aby przekuć swoje pomysły w konkretne działania i wprowadzić pozytywne zmiany w lokalnej społeczności.


Trzy zwycięskie zespoły to:


NEOFICI - To zespół, który zamierza stworzyć serię podcastów dotyczących zdrowia psychicznego młodzieży. Ich głównym celem jest destygmatyzacja depresji i podniesienie świadomości na temat tego ważnego zagadnienia. Będzie to świetna okazja, aby młodzi ludzie mogli dzielić się swoimi historiami i doświadczeniami oraz zapewnić wsparcie innym w podobnej sytuacji.


EKOLOGICZNA MODA (aka EKONÓWKI) - Ten zespół postanowił skupić się na problemie fast fashion i jego negatywnym wpływie na środowisko. Przez produkcję serii video oraz warsztatów upcyclingowych, młodzież chce uświadomić społeczeństwo o konieczności minimalizowania wpływu mody na nasze środowisko naturalne. Będą dzielić się wskazówkami i pomysłami na tworzenie bardziej ekologicznej garderoby.


BOjestOK - Ta inicjatywa ma na celu zachęcenie młodzieży do czytania książek oraz gier planszowych. To co ujęło jurorów w tym projekcie to nacisk na potrzebę wspólnego spędzania czasu i budowania prawdziwych więzi między sobą. Zespół planuje zorganizować wydarzenie, które stworzy przestrzeń gdzie będzie można pograć w wybraną grę, porozmawiać o ksiązkach i spotkać ciekawych ludzi.


Poza zwycięskimi projektami, mieliśmy też okazję poznać inne projekty takie jak: konferencja o zdrowiu psychicznym, targi pozaszkolnych aktywności dla młodzieży, Żywa Biblioteka dot. dyskryminacji.


Pomysłowość i potrzeby białostockiej młodzieży przeszły nasze najśmielsze wyobrażenia. – mówi Michał Lemański – koordynator programu Youthstok – To wydarzenie utwierdziło też nas w przekonaniu, że tu w Białymstoku mamy fenomenalną i jedyną w swoim rodzaju młodzież i nie możemy sobie pozwolić na to, aby jej nie wspierać w realizacji ich własnych inicjatyw.


Aktualnie trzy zwycięskie zespoły są na etapie realizacji swoich inicjatyw, a już w czerwcu będziemy mogli zobaczyć efekty ich działań. Trzymamy kciuki za sukces tych inicjatyw i niezmiernie cieszymy się, że to właśnie dzięki takim działaniom młodzież może pokazać, że jest kreatywna, zaangażowana i chętna na tworzenie pozytywnej wersji przyszłości. Brawo dla młodych liderów zmian!

22 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page